МЕНЮ
ЧАТ КУТИЯ

Статистики

Всички файлове: 2 616

Преглеждано днес: 159

Всичко гледано: 114 674

Всички Потребители: 363

Онлайн Потребители: 75 (1 потребител, 74 гости)
Потребители: BingBot, men45

Реклама

Форум > На Лафче :) > О С К А Р

Гост Извън линия

О С К А Р - 5 февруари 2012 20:14

ОСКАР - това е приказка за 40 филмови статуетки, а не за Али Баба и 40-те разбойника

Националните филмови награди, известни още като "Оскар" в същото време са и основната филмова награда в света. Присъждането на позлатените статуетки, изобразяващи доста смешен човек, всяка година се превръща в едно от най-обсъжданите културни събития.

Облеклото на номинираните определят модните тенденции за следващата церемония, победителите винаги вписват имената си в историята на киното. Изборът ма коноакадемиците постоянно се критикува, но това не пречи на режисьори от цял свят да мечтаят за "Оскар" и понякога правейки филми, гледат с очи вперени в него.






Председател на Академията от 2009 г., е продуцента Том Ширак, който замени Сид Гейнис, който заемаше тазидлъжност в продължение на четири последователни години - максималният период, позволен от правилата на Академията. Но президентът не е главен.





Носителите на "Оскар" се определят от членове на Академията , която сега е около шест хиляди. Въпреки това, становищата на всички тях, взети заедно, представляват само една основна категория "Най-добър филм". При избора на победителите в останалите категории, се водят от гласовете, провеждани от професионалните гилдии. По този начин, статуетките в действащите категории, разпределени от повече хиляда членове на Гилдията на актьора - това е признание на колеготе, може би дори e по-ценно от обожанието на публиката.





Точни данни за броя на гласовете, никога няма да се оповестяват публично, обаче все още не са настъпили сериозни основания за обвинения в измама. Броенето на бюлетини, изпратени от членовете на Американската академия, се провежда от експерти на одиторска компания Price Waterhouse Coopers в атмосфера на почти шпионска секретност: до присъждането на "Оскар", победителите знаят само двама експерт-одитора, който се доставя тайно на церемония. Всеки експерт носи собственоръчно запечатани пликове и едва на сцената се дават и отпечатват от водещите, което води до сълзи от радост, възгласи на разочарования и бурно и продължителни нестихващи аплодисменти.





"Оскар" отдавна е национална филмова премия, която не може да бъде обвинен в пристрастност. Междувременно, в началото на историята си награда на Академията за филмови изкуства и науки, е свързана само с една филмова компания. И церемонията по себе си и Академията идва с един от основателите на студиото Metro-Goldwyn-Mayer - Луис Б. Майер.




Трябвало да минат много години, за да престане вече да се възприема като обществен пиар-кампания на клана Майер.
Може би някъде във времето, копирайки идеята, се ражда и идеята "Аскер" на нашите театрали...


Статуэтка за $1 !!!

Американската академия за филмови изкуства на практика е създадена през 1927 г. и две години по-късно - 16 май, 1929 г. - Холивуд Рузвелт Хотел за първи път представя своята награда. Тогава за най-добър филм е признат, "Wings" (Криле) на Уилям Уилман. На връчването пристствуват 250 гости, а церемонията вече се излъчва по радиото само година по-късно. Златните рицари на Академията, статуетките "Оскар", се отливат в чикагската фирма "Р. С. Оуенс". Те са изработени от конвенционални метали и само отвън, покрити със слой от 24-каратово злато.
Първата статуетка е изработена през 1928 година от скулптора Джордж Стенли. Отлята е в метална форма, която и до ден днешен се пази в строго охраняван сейф.





Името "Оскар" се появява едва през 1939 година. За най-правдоподобна версия на името му, позлатения човек е задлъжен на библиотекаря на Академията Маргарет Херик, който виждайки статуята, се предполага, че възкликва, "Тя прилича на моя чичо Оскар!" Името остава. Според друга версия, името на наградата е дала актрисата Бети Дейвис: фигурката, много приличала на първия и съпруг, чието име е "Оскар".







Любопитното е, че в историята на наградите, само един човек на име Оскар я е получил - композиторът Ханерстейн. Той два пъти е печелил златна статуетка - за песни към филмите "Дами, Бъдете добри" и "Държавен панаир". Въпреки това, името на тази легендарна марка все още е неофициална. Формално погледнато, създателите на филма не търси някой си там, "Оскар", а Награди на Академията за филмови изкуства и науки.




По време на Втората световна война, за да се икономисат метали, се правят обикновени статуетки от гипс. Церемонията "Оскар" никога не е отменяна, но на три пъти се отлага за по-късна дата. Причините за това са наводнения убийството на Мартин Лутър Кинг и опит за покушение на президента Рейгън. Продажба на статуетка е теоретично възможно, но на практика - НЕ. Т.е. става: според въведено през 1950 г. правило, "Оскар" не може да се предоставя на търг, без предварително да бъде предложен на Академията за $ 1 (Гениално поосто!Кой би плюл на кариерата и колегите си?). Сега "Оскар" се присъжда в 24 категории. От 1929 г., без промяна са достигнали до нас само седем категории. Преди драма и комедия са се разглеждали отделно, съответно, за драма и комедия режисьори получавали различни награди. За черно-бели и цветни филми също са били различни категории. Постепенно филмовата академия се отказва от категории, като "Най-добро заглавие", "Най-добър късометражен филм", "Най-добър оригинален литературен източник."





Книгата на рекордите на "Оскар"

Според връчванията на наградата "Оскар" могат да се изучават историята на американското кино, а статистическите данни да определят рекордьорите на филмовата индустрия.

Walt Disney получава общо 26 "Оскари", първият - през 1932 г. за мултфилма за Мики Маус. И от тогава като им тръгва: почти всяка година по няколко статуетки... Филма "Снежанка и седемте джуджета", получава"Оскар" на нормалния размер, и още седем малки според ръста на джуджетата. Броят на номинации за рекорда е също на Дисни, общо - 64. По 45 пъти са номинирани за "Оскар" композиторите Алфред Нюман и Джон Уилямс. Според статистиката, най-добрите филми на всички времена са "Бен Хур" , "Титаник" и "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля", всички получили по 11 "Оскар-а". При това, в "Завръщането на краля", Питър Джаксън показа максимална ефективност, печелейки 11 от 11 категории. "Титаник" на Джеймс Камерън прави същото 11. Но от 14 възможни.




Относителните неудачници включват филмите "Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена" и "Странният случай с Бенджамин Бътън": номинирани в 13 категории, те получават съответно само четири и три статуетки. Въпреки това, числото на получени "Оскари", все още не е показател: сред номинациите присъствуват престижни и не чак толкова... . Висш пилотаж е да се вземат "фигурки" в пет основни категории: "най-добър филм". "Най-добър сценарий", "Най-добър актьор", "Най-добра актриса", "Най-добър режисьор". Големият Шлем са били в състояние да събира само три ленти: "It Happened One Night"1939) на Франк Капра, " Полет над кукувиче гнездо" и "Мълчанието на агнетата". Четири приза като най-добра актриса притежава Дамата на американското кино - Катрин Хепбърн. Мможе би някой я помни в една от последните и роли: Да возиш мис Дейзи - Driving Miss Daisy (1989)




А ето - Мерил Стрийп само два "Оскара", а номинации - цели 16. После се чудите, чие постижение е по-силно. Джак Никълсън - 12 номинации и три победи. Петър O'Тул номиниран осем пъти, но академиците са проявили исключителна "небрежност" - оставили са го без статуетка. Том Ханксе с само с два "Оскара", но те са получени един след друг: "Филаделфия" и "Форест Гъмп" -апогея на актьора. Хъмфри Богарт в Оскаровата си реч предлага, най-честен начин да се определи най-добър актьор: " Ние всички трябва да се изиграем Хамлет и нека най-добрият спечели. " Но Академията за сега не е готова за това.





Ако се опитате да изготвите статистика и да се определи най-добър режисьор последните 80-те години, резултатът ще бъде невероятен. Шампион тук е Джон Форд, снимащ само уестърни. За тях той бил удостоен с четири "Оскара". Оттогава, критериите за подбор на киноакадемици са се променили: По начало номинация не е прието да се дава за развлекателни и забавни филми, но същевременно и жесток арт-хаус, статуетка не е взимал. Най-добрите ленти от година на година стават някак все по-тежки и касови - жанр, който все повече се посочва като "Оскар"- драма. " Това е малко сълзи, много аплодисменти в края на филма и елементарен морал, казвайки, че кражба не е добро. През 1980 г. се появи антагонист на основната кинопремия с веселото наименование "Златна малинка", която се присъжда в навечерието на "Оскар" - за най-лошите филми на годината. Оттогава обществото очаква, къде и кога победителите на тези премии ще съвпаднат. Даже има и победител (макар и частично) Сандра Бълок !!! През 2009 г. тя става и най-добрата и най-лошата актриса?!? Разликата е, че иде реч за два различни филма .... така че не се брои ...




Академиците не забравят за чуждестранните си колеги от 1947 г. - "Оскар" - награда за "Най-добър чуждоезичен филм. Като фен на руското киноне не мога да подмина актьори от руски произход, като например на Юл Бринер и Хелън Мирън, руските филмовите творци участвуват в тази категория и отчасти в късометражните мултфилми. Три участия - три победи! Най-добър чуждоезичен филм стават: "Война и мир" на Сергей Бондарчук, "Москва не вярва на сълзи" на Владимир Меншов и "Изпепелени от слънцето" на Никита Михалков. С течение на годините, на "Оскар" са номинирани "А утрините тук са тихи...", "Белият Бим, Черното ухото," "Военно-полери роман" "Кавкасният пленник", "12", и т.н., но внимание от избиратели, те не са получили. Последната пълноправна руска статуетка през 2000 г. е на Александър Петров за анимационния филм "Старецът и морето."

Тук е място да споменем и една прекрасна българска лента, която бе номинирана през 2009 година. Филмът е закупен и показван и в Япония на над 50 екрана през 2011година.





Оскар-церемониите съчетават патос в речите на победителите, които не забравят да благодарят на Бог и техните родители, на колеги, и кого ли още не и смешни реплики на водещите за настроение. Понякога куриозни неща са се случвали и на стари церемонии, които са част от Оскар-хрониките. Например, през 1938 г. актрисата Алис Брейди, поради болест не можа лично да получи наградата, присъдена и за поддържаща роля. "Оскар"от нейно име взима някакъв човек, който обещал да предаде статуетката до местоназначението. Никой не е виждал "пощальона" или наградата, а Брейди е починала преди да успеят да и направят дубликат.




През 1940 г., за най-добра поддържаща актриса е определена Хати МакДаниел. Тя става първият чернокож победител на "Оскарите", но поради расова сегрегация на церемонията просто не е била поканена. Марлон Брандо през 1972 г не се явил да получи статуетката за ролята си в "Кръстникът": на сцената, на негово място идва индиянка - Сачин Малкото Перо и държи реч за потискането на индианците. Според нея, г-н Брандо не желаете да получи всички награди, докато позицията на индианците не се подобри. След това се оказва, че ролята, която играе Малкото Перо, се изпълнява от мексиканска актриса, а Марлон стои пред телевизора и се залива от смях ...

Някой си Кевин О'Конъл мечтаел за "Оскарите" и идва на церемонията двадесет пъти, всеки път с надеждата за победа в техническата категория "Намаляване на звука." 20 номинации - нула победи. Какво нещастие!





"Оскар" за 1974 г.- на сцената за първи и последен път се качва гол мъж. По-точно, той изтичва някъде на заден план в знак на протест срещу нещо там, но много зрители предполагат, че този ход идва от организаторите, за да се повиши интереса към церемонията. През 1994 г. Том Ханкс привлича вниманието към проблемите на хомосексуалистите, изигравайки ролята на гей с вируса на СПИН, във "Филаделфия" ( един наистина много добър филм) и благодари от сцената на своя училищен треньор за вдъхновението. Гаф! Така благодарение на Оскар-а учителя от таен хомосексуалист, става явен. Най-добърия актьор - 1998г. - Роберто Бенини избира да стигне до сцената, не по пътеката между седалките, а по облегалките на местата !?! (всеки луд си има номер, а на гениите е простено)





А през недалечната 2000 г. победителите едва не останали без награди. В предградията на Лос Анджелис, една седмица преди церемонията, са откраднати 40 фигурки. За щастие, производителите са имали стратегически резерв, така че "Оскарите" стигнали... . Същата година,се появил и проблеми с гласуването: по-голямата част от бланките са се загубили по пощата и не достигнали до академиците. Наложило се веднага да отпечатат ново издание. Миналата година 80-годишният френски режисьор Жан-Люк Годар отказа да получи "Оскар", присъдена му за неговия принос към киното. Човек може да разбере желанието - в зряла възраст да се въздържа от трансатлантическите полети, ако не е класическото допълнение, наречено статуята "парче метал". Произлезе скандал и Годар най-накрая обещал да присъствува на "Оскар", но ... обещанието не е като изпълнението ... ( а бе хроникьорите да проверят - няма ли тоя човек нещо българско в кръвта си )



Ранг:

Форум мнения:

Регистриран на:

Гост Извън линия

Re: О С К А Р - 27 февруари 2012 21:22

84-тите ФИЛМОВИ НАГРАДИ ОСКАР - 2012






Няма да ви заливам с информация. Да ме извини АДМИНИСТРАЦИЯТА на сайта, но ще ползвам единствено оригиналните заглавия, защото въображението на родните преводачи понякога минава всякакви граници.


2012 Най-добър филм :

1 The Artist
2 The Descendants
3 The Help
4 Midnight In Paris
5 Moneyball
6. Hugo
7. Tree Of Life
8. Extremely Loud & Incredibly Close
9. War Horse
*

2012 Най-добра женска роля:

1 Glenn Close - Albert Nobbs
2 Meryl Streep - The Iron Lady
3 Viola Davis - The Help
4 Rooney Mara - The Girl With The Dragon Tattoo
5 Michelle Williams - My Week With Marilyn
*

2012 Най-добра нъжка роля:

1 Geоrge Clooney - The Descendants
2 Gary Oldman - Tinker Tailor Soldier Spy
3 Brad Pitt - Moneyball
4 Jean Dujardin - The Artist
5 Demián Bichir - A Better Life
*

2012 Режисура:

1 Martin Scorsese - Hugo
2 Terrence Malick - Tree Of Life
3 Woody Allen - Midnight In Paris
4 Alexander Payne - The Descendants
5 Michel Hazanavicius - The Artist
*

2012 Късометражен анимационен филм

1 Dimanche/Sunday
2 The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
3 La Luna
4 A Morning Stroll
5 Wild Life
*

2012 Късометражен документален филм

1 The Barber of Birmingham
2 God Is the Bigger Elvis
3 Incident in New Baghdad
4 Saving Face
5 The Tsunami and the Cherry Blossom
*

2012 Късометражен игрален филм

1 Pentecost
2 Raju
3 The Shore
4 Time Freak
5 Tuba Atlantic
*

2012 Оригинален сценарий

1 The Artist
2 Bridesmaids
3 Margin Call
4 Midnight In Paris
5 A Separation
*

2012 Адаптиран сценарий

1 The Descendants
2 Hugo
3 Ides Of March
4 Moneyball
5 Tinker Tailor Soldier Spy
*

2012 Оригинална песен

1 Man Or Muppet (The Muppets)
2 Real In Rio (Rio)
*

2012 Музика

1 The Adventures Of Tintin
2 The Artist
3 Hugo
4 Tinker Tailor Soldier Spy
5 War Horse
*

2012 Поддържаща мъжка роля

1 Kenneth Branagh - My Week With Marilyn
2 Jonah Hill - Moneyball
3 Nick Nolte - Warrior
4 Max Von Sydow - Extremely Loud...
5 Christopher Plummer - Beginners
*

2012 Специални ефекти

1 Harry Potter 7: Part 2
2 Hugo
3 Real Steel
4 Rise Of The Planet Of The Apes
5 Transformers 3
*

2012 Пълнометражен анимационен филм

1 A Cat In Paris
2 Chico & Rita
3 Kung Fu Panda 2
4 Puss In Boots
5 Rango
*

2012 Пълнометражен документален филм

1 Hell And Back Again
2 If A Tree Falls
3 Paradise Lost 3
4 Pina
5 Undefeated
*

2012 Звуков монтаж

1 Girl With The Dragon Tattoo
2 Hugo
3 Moneyball
4 Transformers 3
5 War Horse
*

2012 Звукови ефекти

1 Drive
2 Girl With The Dragon Tattoo
3 Hugo
4 Transformers 3
5 War Horse
*

2012 Монтаж

1 The Artist
2 The Descendants
3 The Girl With The Dragon Tattoo
4 Hugo
5 Moneyball
*

2012 Поддържаща женска роля

1 Jessica Chastain - The Help
2 Octavia Spencer - The Help
3 Janet McTeer - Albert Nobbs
4 Melissa McCarthy - Bridesmaids
5 Berenice Bejo - The Artist
*

2012 Чуждестранен филм

1 Bullhead
2 Monsieur Lahzar
3 A Separation (Иран)
4 Footnoote
5 In Darkness
*

2012 Грим

1 Albert Nobbs
2 Harry Potter 7: Part 2
3 The Iron Lady
*

2012 Костюми

1 Anonymous
2 The Artist
3 Hugo
4 Jane Eyre
5 W.E.
*

2012 Сценография

1 The Artist
2 The Girl With The Dragon Tattoo
3 Hugo
4 Tree Of Life
5 War Horse
*

2012 Операторско майсторство

1 The Artist
2 Harry Potter 7: Part 2
3 Hugo
4 War Horse

----------------

PS: Малко ми е странно това заглавие:
"Мъжете, които мразеха жените" - The Girl with the Dragon Tattoo

Баба ми (лека и пръст) в такива случаи казваше една стара наша поговорка:
- Нерде Ямбол, нерде СтАмбол ...
.

*Този коментар е бил редактиран от napagokc на 27 февруари 2012 22:53

Ранг:

Форум мнения:

Регистриран на: